Zelené zlato alebo čo ste možno nevedeli o tráve

Tipy a triky

Keď zima predá svoje žezlo jari, vždy s radosťou sledujeme ako sa svet okolo nás odieva do zeleného plášťa. Slnečné dni a stúpajúce čísla na teplomeroch prinášajú so sebou prebúdzajúce sa lúky, dvory, záhrady, polia a lesy. Všetko pučí, kvitne, naberá nový dych. Aj tá praobyčajná tráva skrýva v sebe mnoho zaujímavého. Prečítajte si zaujímavé fakty o ktorých ste možno netušili.

ibv - Trava 768x513 - Zelené zlato alebo čo ste možno nevedeli o tráve

Je stará. Veľmi stará.

Vedci objavili v Stredozemnom mori druh morskej trávy, ktorý podľa ich zistení vznikol pred 200 000 rokmi. Je to jeden z najstarších žijúcich objavov aký sa kedy ľudstvu podaril.

Odspodu

Trávy majú zvláštny ochranný mechanizmus. “Naučili” sa vyrastať od zeme. Narozdiel od iných rastlín trávy nerastú prostredníctvom končekov svojich listov. Týmto spôsobom sú chránené v prípade požiaru, či nájazdu pažravých zvierat a môžu sa opäť rýchlo zregenerovať.

Najdrahší trávnik sveta

Azda najznámejšou a najdrahšou trávnatou plochou sveta je wimbledonský Centre Court v Británii. O túto tenisovú zeleň sa naplno stará 16 zamestnancov a ich počet sa počas šampionátu zvyšuje až na 28. Každoročne použijú úctyhodných 9 ton osiva aby trávniky udržali v top stave.

Na jedenie aj na pitie

Rôzne druhy tráv (čeľaď lipnicovité) ľudia odnepamäti konzumujú. Ovsené vločky, ražná whiskey, ryža s hráškom, či pravý rum z cukrovej trstiny - takto všakovako si vieme pochutiť na rastlinách z čeľade, z ktorej pochádza aj tráva pre zajaca Ňufa.

Najväčšie steblá sveta

Najväčším druhom trávy je bambus. Môže narásť až do výšky 45 metrov. Okrem toho drží bambus aj svetový rekord v rýchlosti rastu. Tento vrcholový šplhúň sa za jeden deň dokáže zväčšiť až o 88 cm. Skrátka vám rastie rovno pred očami.

Hlboký nádych

Podľa zistení výskumníkov z Marylandu trávnik s rozlohou 230 m2 vie vyprodukovať dostatok kyslíka pre potreby štvorčlennej rodiny. Rastliny navyše vzduch počas fotosyntézy čistia a zvyšujú jeho kvalitu.

Jemný terapeut

Starostlivosť o trávnik má preukázané pozitívne terapeutické účinky a býva zahrnutá v mnohých rehabilitačných programoch. Pomáha pri liečbe niektorých ochorení, napomáha zotaveniu a udržuje mobilitu vo vyššom veku.

Ak to vaše zelené zlato za domom nie je práve v najlepšej forme, radi vám pomôžeme. V našej ponuke nájdete všakovaké druhy osiva a z požičovne si zas môžete domov odniesť nenahraditeľných pomocníkov.

Na udržanie vášho trávnika v špičkovej kratučkej forme odporúčame kosačky McCulloch. Vyberte si M46 s vlastným pohonom ak to u vás máte do kopca, alebo jednoduchšiu M40 bez pojazdu. Myslíme aj na zástancov eko riešení! Tradičná Rakúšanka na vás už čaká. Stačí chytiť osličku, nabrúsiť a môžete kosiť jedna radosť! Pevné ramená a štíhly pás po tomto lete máte zaručené.

Predchádzajúci článok
Deň s Botamentom
Nasledujúci článok
Čo je nové vo svete striech
keyboard_arrow_up