Fasádne omietky

Vlastnosti jednotlivých druhov fasádnych povrchových úprav sú determinované v prvom rade ich zložením. Skladajú sa rôznych zložiek, ktoré plnia v materiáli rôzne funkcie.

Líšia sa podľa druhu použitého spojiva. Spojivá majú rozhodujúci vplyv na celkové vlastnosti exteriérovej omietky alebo náteru a určujú vhodnosť použitia povrchovej úpravy na konkrétny podklad za konrétnych okrajových podmienok (druh podkladu z hľadiska materiálového zloženia, jeho vlhkosť a pod.), Zabezpečujú pevné a trvalé spojenie ostatných zložiek materiálu a ovplyvňujú prídržnosť povrchovej úpravy k podkladu.

Na základe toho sa  omietky rozdeľujú na:

  • minerálne omietky – minerálne spojivá. Hlavnou výhodou minerálnych omietok je dlhá životnosť a veľmi dobrá priestupnosť vodných pár.Vďaka minerálnemu charakteru a vysokej priestupnosti vodných pár sa ich aplikácia odporúča v budovách charakteristických vysokým obsahom vlhkosti.
  • akrylátové omietky – spojivá na báze polymérov.Vysoko mechanicky odolné, vďaka uzavretej kapilarite sú odolné proti znečisteniu. Obsahujú zložky chrániace omietku proti biologickým vplyvom, ako sú napr. huby, riasy, lišajníky atď. Fasády ošetrené akrylátovými omietkami sa môžu čistiť vodou, pomocou nízkotlakových zariadení.
  • silikátové omietky – spojivá na báze vodných roztokov kremičitanu draselného a disperzie polymérov. Zaručujú vďaka svojmu zloženiu vysokú paropriepustnosť a odolnosťou proti pôsobeniu biologických vplyvov. Fasády ošetrené silikátovými omietkami sa môžu čistiť vodou, pomocou nízkotlakových zariadení. Vhodné pre objekty zaťažené vlhkosťou.
  • silikónové omietky – spojivá na báze kombinácie silikónových živíc a akrylátových živíc. Paropriepustné a vysoko odolné proti znečisteniu a mechanickému poškodeniu. Vďaka špeciálnym prísadám zaručujú vysokú odolnosť proti UV žiareniu, a tým i dlhodobú farebnú stálosť fasády. Obsahujú zložky chrániace fasádu proti biologickým vplyvom, ako sú napr. huby, riasy, lišajníky atď. Môžu sa čistiť vodou, pomocou nízkotlakových zariadení.
  • silikátovo-silikónové omietky – spojivá na báze vodných roztokov kremičitanu draselného a silikónových živíc. Tento typ omietok v sebe zahŕňa výhody silikónových a silikátových omietok. Vyznačuje sa dlhodobou životnosťou a stálofarebnosťou, vynikajúcou paropriepustnosťou a vysokou odolnosťou proti znečisteniu. Obsahuje prísady chrániace omietku proti biologickým vplyvom.

Dodávatelia

ibv - ceresit 2 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - baumit - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - emporio 1 - Štandardné povrchové úpravy fasád
  • mozaikové omietky –  sú určené na zhotovovanie ozdobných farebných omietok. Odolné proti poveternostným vplyvom, znečisteniu, UV žiareniu a mechanickému poškodeniu. Ľahko sa udržiavajú čisté a sú ihneď pripravené na použitie. Vhodné na použitie v interiéri, v miestach kde hrozí veľké opotrebovanie, napr. vo vstupných priestoroch, halách a na schody.
  • samočistiace – na silikátovej báze. Vysoko paropriepustná fasádna omietka na minerálnej báze. Vďaka jedinečnému zloženiu extrémne odolná voči znečisteniu, so samočistiacou schopnosťou!

 

Doplnkový sprtiment k fasádam:

  • impregnačné prípravky na fasády
  • prostriedky proti hubám
  • nemrznúce prísady do omietok a lepidiel
ibv - ceresit technology 270x400 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - ceresit 3 270x190 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - zateplenie 3 270x190 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - ceresit tech 2 270x190 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - ceresit 1 1 270x190 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - ceresit 4 270x190 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - zateplenie 1 270x190 - Štandardné povrchové úpravy fasád

Kontaktné a odvetrávané fasády

Kontaktné  zatepľovacie systémy patria medzi najrozšířenějšie, a v istej miere aj  najlacnejším a obľúbeným variantom zatepľovacích systémov.

Charakteristickým znakom takejto fasády je konštrukcia bez akejkoľvek vzduchovej medzery, kde je izolácia nalepená a ukotvená priamo na stene, cez ňu sú nanesené ďalšie ochranné vrstvy ukončené vonkajšou povrchovou úpravou - omietkou. Najčastejšie používané izolácie sú výrobky z polystyrénu a minerálne vaty.

Jedným z možných riešení fasády pasívneho domu je odvetraná fasáda. Odvetraná fasáda výrazne prispieva k zlepšovaniu vnútornej klímy domu, tlmí teplotné rozdiely v zime a v lete.
Charakteristickým znakom takejto fasády je voľný priestor – prevetrávaná medzera, ktorá prirodzenou cestou odvádza vlhkosť mimo konštrukciu budovy a najmä suché montážne procesy. Najčastejšie používane izolácie sú minerálne vaty.

Dodávatelia

ibv - fasada baumit - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - ceresit 2 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - baumit - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - emporio 1 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - e img 429 3 200 200 0 ffffff 100x100 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - e img 427 3 200 200 0 ffffff 100x100 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - e img 428 3 200 200 0 ffffff 100x100 - Štandardné povrchové úpravy fasád

Povrchové úpravy fasád

V súčasnosti je na trhu široký sortiment fasádnych omietok a náterov určených na povrchovú úpravu fasád. Stavebník (investor), alebo projektant tak často stojí pred zložitým rozhodnutím a tu sa vynára množstvo otázok.

Napríklad:
Ktoré riešenie vybrať, ktoré je to najoptimálnejšie?
Zvoliť fasádnu omietku alebo iba fasádny  náter?
Je omietka umývateľná?
Aká sa hodí na môj dom a prostredia kde je postavený?
Akú životnosť má vybratý odtieň?

A množstvo iných.

Na všetky tieto otázky nájdete u nás odpovede. Ochotne Vám poradíme a spolu vyberieme to najlepšie riešenie pre Vás.  Neváhajte a navštívte nás.
Pokiaľ si nechcete vybrať klasickú fasádu, máme pre Vás aj niečo špeciálne-našu sekciu neštandardné fasádne systémy.

ibv - baumit 2 768x512 - Štandardné povrchové úpravy fasád

Penetrácia a fasádne farby

Penetračný náter je pre podklad na fasáde veľmi dôležitý. Jeho funkcie  možno všeobecne charakterizovať takto:

- spevnenie nesúdržných podkladov,
- zjednotenie nasiakavosti podkladov,
- zvýšenie priľnavosti ďalšej povrchovej úpravy.

Pri aplikácii penetračných náterov využívame maliarske štetce, valce (valčeky) alebo striekacie pištole.

Hĺbkové penetrácie - zakládny náter na ošetrenie nasiakavych podkladov pred ďalším lepením
Základne penetrácie -  pod omietky, fasádne  farby, mozaikové omietky.

Zlepšujú estetický vzhľad domu a plnia súčasne aj ochrannú funkciu.

Dodávatelia

ibv - ceresit 2 - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - baumit - Štandardné povrchové úpravy fasád
ibv - emporio 1 - Štandardné povrchové úpravy fasád

Podľa druhu použitého spojiva sa fasádne náterové farby rozdeľujú do niekoľkých základných skupín:

akrylátové - charakteristickými vlastnosťami sú napr. nízka nasiakavosť, odolnosť proti oderu, trvanlivosť farby a odolnosť proti alkáliám. Vďaka svojmu zloženiu je vysoko odolný proti biologickým vplyvom.

silikónové - hlavnou výhodou silikónového náteru je veľmi dobrá paropriepustnosť a nízka schopnosť absorbovať vlhkosť. Štruktúra náteru umožňuje rýchle odparenie vlhkosti z povrchu a zároveň predstavuje efektívnu ochranu pred vonkajšou vlhkosťou. Vďaka špeciálnemu zloženiu náteru voda nevsakuje do podkladu, ale zostáva na povrchu vo forme perličiek. Tento efekt zabezpečuje vysokú ochranu povrchu a znižuje usadzovanie nečistôt z ovzdušia na povrchu fasády Odporúča na aplikácie na historických objektoch, kde došlo k renovácii fasád, vhodný je i na všetky druhy stavebných konštrukcií.

silikátové - tento náter odporúčame hlavne pri aplikácii na nové omietky. Náter je vysoko odolný proti mikroorganizmom a znečisteniu. Táto vlastnosť spolu s matným odtieňom a zložením na báze minerálnych látok umožňuje jeho aplikáciu na historických objektoch, rovnako ako na tradičných, renovovaných a tenko vrstvových omietkach. Fasádne farby môžete  nanášať valčekom, štetcom alebo nástrekom.

Keďže podklad je často nerovný, resp. štruktúrovaný, potrebujeme na nanášanie fasádnych farieb valčeky s dlhším vlasom, ktoré sú najčastejšie z akrylu.

Potrebujete viac informácií?

Neváhajte, zavolajte alebo nám napíšte, čo hľadáte. Vaše otázky ohľadom produktu či jeho dostupnosti zodpovieme prostredníctvom mailu.

Poskytované služby

keyboard_arrow_up