Poznáte tekuté fólie?

Ako na to

ibv - kupelna copy 768x512 - Poznáte tekuté fólie?

V kúpeľni sa vlhkosť vzduchu pohybuje medzi 65% až 89%. Keďže sa tu často nachádzajú aj matriály citlivé na vlhkosť, je dobré "poistiť sa" použitím hydroizolácie. Čo to vlastne je? Ide o vrstvy, ktoré zabraňujú vlhkosti dostať sa do nosných a doplnkových konštrukcií - skrátka tam, kde nemá čo robiť a hrozí, že by mohla napáchať škody. Hydroizolácia vám môže napríklad ochrániť aj susedské vzťahy. Veď práve vďaka nej nemusia vaši susedia riešiť pravidelne dôsledky vášho sprchovania na svojom strope.

Vlhkosti neodolávajú len materiály v kúpeľni. Čo taká kuchyňa, práčovňa, terasa či balkón? Tu všade treba materiály chrániť a vďaka zabráneniu prieniku nežiadúcej vlhkosti predídete aj zničeniu omietok, rozmachu plesní, rastu húb a množeniu baktérií, ktorým vlhké prostredie mimoriadne vyhovuje. Oplatí sa zvoliť komplexný prístup - keď sa rozhodnete hydroizoláciu aplikovať, urobte tak všade, kde treba. Rozhodne nedoporučujeme postupovať po častiach s veľkými časovými rozostupmi.

Hydroizoláciu nanášajte výlučne na vyzretý a pevný podklad, ktorý je treba vysušiť, vyčistiť, odmastiť. Musí byť riadne vyrovnaný a nie je vhodné používať sadrový poter. Dnes je možné aj vo vlhkom prostredí umiestňovať upravený sadrokartón a po natretí penetračným náterom môžete izolovať. Platí, že na akýkoľvek nasiakvý povrch patrí penetračný náter, ak je povrch nenasiakavý prichádza naň priamo izolácia.

Tekuté izolačné materiály, nazývané aj "tekuté fólie" sa môžu aplikovať ako náter, alebo stierka. Väčšina je jednozložková, vodotesná, trvalo pružná, nehorľavá a rýchlo schne. Aplikuje sa jednoducho valčekom, hladidlom, či štetcom na steny a podlahu. Zvlášť treba venovať pozornosť spojom, rohom a okoliu odtokov a výpustov. Hydroizolácia sa nanáša v celkovej hrúbke minimálne 1 mm a vrství sa na seba kolmo, zvislo, kolmo, ... Dobu schnutia potvrdí inštrukcia od výrobcu, zväčša však rátajte s dobou 24 hodín.

Ak pokračujete obkladom, či dlažbou, prečítajte si náš ďalší článok venovaný správnemu lepeniu týchto matriálov. Na predajni vám je k dispozícii tím odborníkov pripravený zodpovedať všetky vaše otázky a poradiť s výberom.

Predchádzajúci článok
Emporio hydroizolačný náter + BONUS
Nasledujúci článok
Elektrické náradie a jeho technológie

Novinky, tipy a triky

keyboard_arrow_up