Klietka plná kameňov

Ako na to

Hľadáte novú inšpiráciu? Ste tu správne! Poznáte gabióny? Ak nie, dovoľte nám predstaviť ich. 

ibv - IBV Pinterest gabiony 768x500 - Klietka plná kameňov

Čo to vlastne je?

Možno ich dávno poznáte, možno ich vidíte po prvýkrát a možno ste ich už videli, ale nepoznali ste ich názov... Gabión je drôtená konštrukcia naplnená najčastejšie kameňmi. Používa sa na stavbu oporných stien, stabilizáciu svahov, v záhradnej architektúre, no má aj pár použití, ktoré by vám možno nenapadli. Základom pri plánovaní použitia a pri samotnom napĺňaní gabiónov je zabezpečiť ich pevnosť a tým aj pevnosť celej stavby, ktorej súčasťou gabióny budú.

Kam s nimi?

Primárne použitie gabiónov je využiť ich ako stavebné bloky. Stavba plota, oporného múru, záhradných schodov, či samotnej budovy - to všetko sa s nimi dá. Vo vašej záhrade sa môže vynímať celá oáza pohody - altánok celý z gabiónov nádherne korešpondujúci s okolím.

Stolovanie a oddych tiež môže byť s gabiónmi väčšia pohoda. Položte na gabiónové bloky drevenú dosku, či mramorovú platňu a máte štýlový stôl. Gabióny obložte drevom a pridajte mäkké pohodlné vankúšiky a nové sedenie vonku bude vaším najobľúbenejším.

Hrajte sa a pridajte nové elementy: doplňte do "klietky" na oživenie zeleň (nenáročný bambus nepotrebuje viac, než to, aby ste ho zastrčili medzi kamene); skombinujte gabióny s ohňom a získajte prekrásne ohniská na prípravu šťavnatých dobrôt; nebráňte sa však ani jeho sviežeho protipólu - gabióny tvoria harmóniu aj s vodou, vaša záhradná sprcha o tom vie svoje a skúste aj hru svetla aj tieňa pridaním svetielok priamo do náplne svojich gabiónov.

Ak nie kamene, čo teda?

Áno, štrk a kamene sú základnými výplňami, ktoré sa v gabiónoch používaju. Vaše možnosti tu však ani zďaleka nekončia. Prečo nevyužiť materiál, ktorý zdanlivo už nevieme použiť na nič? Plastové fľaše, plechovky, či fľaše zo skla nájdu svoje nové uplatenie práve tu. Ak túžite po prírodných materiáloch, okrem kameňa môžete siahnuť po dreve, mramore, šiškách, či dokonca mušliach pre závan prímorskej dovolenkovej atmosféry.

Chcete viac inšpirácie? Kliknite na obrázok hore a s chuťou prelúskajte našu gabiónovú nástenku na Pintereste.

 

Predchádzajúci článok
Zvyšné nezahadzujte
Nasledujúci článok
Gresová dlažba na terasu? My hovoríme, áno, a veľkoformátová!
keyboard_arrow_up