Keď si zima zuby brúsi

Tipy a triky

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko musí vydržať taká strecha? Vietor a sneh ju môžu závažne poškodiť. Preto sa v praxi sleduje zaťaženie striech v rôznych regiónoch a existuje mapa charakteristického zaťaženia snehom - hodnota závisí aj od nadmorskej výšky a analýzy dlhodobých klimatických meraní. V niektorých oblastiach Slovenska dochádza aj k mimoriadnemu zaťaženiu a tiež existuje mapa jeho možného výskytu. Tieto dokumenty sú potom používané ako podklady pre navrhovanie konštrukcií a tiež na tvorbu STN noriem pre nastavenie "jedného metra" pre všetkých.

ibv - muz sneh 768x512 - Keď si zima zuby brúsi

Koľko musia uniesť?

Pre predstavu je priemerné snehové zaťaženie na Slovensku nad 100 kg/m2. V horách je to však až raz toľko - 200 kg/m2 a vo vysokohorských oblastiach sa hodnota šplhá až na 600 kg/m2. Krov je teda zaťažený nie len tiažou samotnej strechy, ale aj možným klimatickým zaťažením, ktoré musí v prípade potreby uniesť a tejto ťarche odolať. Poruchy, ku ktorým môže dochádzať sú napr. zlomenie škridiel, poškodenie pri žľabe, či polámanie v odkvapovej hrane. Toto všetko spôsobuje pohyb zľadovatenej masy. Napadnutý sneh sa totiž počas dňa roztopí a keď podvečer a v noci teplota klesne, opäť zamŕza (a tak dokola). Predstavte si teda, že na streche je 30 cm vrstva. Táto zaťaží každý meter štvorcový strechy 300 kilami zmrznutého snehu. Ak má dom strechu s plochou 100 m2, tak na nej nesie 30 ton! A to už, uznajte, je poriadna váha.

Protisnehová ochrana

Proti poškodeniu sa dá zariadiť preventívne. Existujú bodové prvky: kovové háky a škridly s výstupkami; a líniové prvky: mrežové a tyčové zábrany. Určite na ne myslite ešte pri montáži strechy, takto sa práce a inštalácia nepredražia.

Ak ste nečítali náš ďalší zimný blogový článok tu si môžete pozrieť viac o tom, ako sa na príchod mrazov nachystať na chalupe, ako pripraviť svojho tátoša aj ako zazimovať nedokončenú stavbu.

Predchádzajúci článok
Zimná údržba
Nasledujúci článok
Emporio Flex C2TE

Novinky, tipy a triky

keyboard_arrow_up