Ide zima, ide mráz

Tipy a triky

Ako sa pripraviť na nástup mrazivého počasia? Obdobie, kedy ortuť teplomera nevylezie do plusových čísel niekoľko mesiacov je tu a vaše auto, stavba, či chata musia byť pripravené.

ibv - Ide zima – 1 768x416 - Ide zima, ide mráz

Váš tátoš na kolesách

Dôvodov, prečo chcete uložiť vášho tátoša na zimný spánok môžete mať niekoľko. Možno máte druhé auto, ktorému zima pristane viac, možno máte strach, pretože vám chýbajú skúsenosti, alebo si skrátka nechcete vášho miláčika počas zimy zničiť. Ideálne je, ak máte garáž a viete auto udržať na mieste, kde teplota neklesne pod nulu. Ak tento luxus k dispozícii nemáte, možno ste pre svoje auto vyhliadli miesto pod prístreškom, na dvore, či na ulici. Ako teda?

Určite ho nechajte na kolesách, nezaraďujte rýchlosť a nezaťahujte ručnú brzdu. Auto zaistite drevenými hranolmi. Pneumatikám určite neprospeje státie v jednej polohe počas celej zimy. Skúste preto auto aspoň 1 - 2x rozhýbať, alebo kolesá na zdviháku pretočiť. Batéria je na mrazy náchylná, preto je najlepšie ju pred zazimovaním dobiť a odpojiť, alebo ešte lepšie úplne vybrať a uložiť do teplejšieho prostredia. Ubezpečte sa, že všetky náplne sú nemrznúce (ostrekovače, chladiaci systém) a naplnené čo najviac. Čím väčší bude objem kvapaliny, tým neskôr zamrzne. To isté platí aj pre palivo. Odparovanie vody totiž môže spôsobiť šarapatu v nádrži. Môžete pridať aj aditíva na to určené. Myslite na to, že auto treba aspoň raz mesačne na chvíľu naštartovať. Gumičky na stieračoch sa tiež s mrazmi nekamarátia. Chráňte ich preto silikónovým olejom a ak je možné, nechajte ich nadvihnuté. Rovnako tesnenia na dverách a kufri nemajú v láske nečinnosť a hrozia im "preležaniny". V zimnom období preto raz za čas dvere otvorte a zatvorte. Auto ukladajte na zimný spánok umyté a očistené zvonku aj zvnútra, lak odporúčame navoskovať. Zvažujete, že si auto dočasne odhlásite z evidencie? Je pravda, že za toto obdobie nemusíte potom platiť povinné zákonné poistenie, no pamätajte na všetky papierovačky, ktoré s odhlásením a prihlásením vozidla musíte absolvovať.

Chata, či chalupa

Chaty a chalupy tiež často nechávame v zime odpočívať. Aby vás na jar nečakali nepríjemné prekvapenia, musí ísť všetka voda von. Fyzika hovorí, že jej objem sa zvýši minimálne o 9%, takže každý systém, v ktorom je, musí ostať prázdny - bojler, vykurovacie telesá, sifóny, splachovanie, vodovod... Do odpadov a nádob, kde nejaká zvyšková voda ostala pridajte soľ, alebo denaturovaný lieh. Svoj vodomer tiež riadne zaizolujte.

Ak máte v blízkosti chalupy listnatý strom môže byť pre vás lepšie odmontovať odtiaľto žľab. Opadané lístie zo stromu totiž môže žľab upchať, voda nebude odtekať a zamrzne. Jeden meter takéhoto žľabu plného ľadu má potom až 20 kg a poľahky sa nemusí na svojom mieste udržať. Skontrolujte strechu, steny aj okná a dvere proti zatekaniu. Pánty ošetrite vazelínou, alebo silikónom a visiace zámky zabaľte do igelitu.

Chladničku v chalupe vypnite, vyčistite a dvierka nechajte otvorené. Tiež nie je dobré nechávať tu akékoľvek jedlo, ktoré by mohlo prilákať škodcov. Ak poznáte miesta, ktoré sú náchylné na vlhko, ošetrite ich proti plesniam. Keďže sa tu neplánujete dlhšie ukázať nenechávajte na očiach nič, čo by mohlo lákať zlodejov. Rovnako môžete poprosiť aj susedov, aby tu raz za čas spravili malú kontrolu. Dobrý nápad je aj nachystať vrecko popla/posypovej soli pri príjazdovej ceste pre prípad, že by ste sa sem predsa len potrebovali dostať keď cesty nebudú upravené.

Hrubá stavba zimu prečká

Stavba domu zväčša nie je otázkou týždňov, či mesiacov. Tento proces môže trvať aj dva roky. Navyše je pre stavbu dobré nechať ju sadnúť a vymrznúť. Keď sa teploty dostanú pod 5°C určite budete ukončovať vonkajšie práce. Je teda rozhodujúce, v akej fáze stavby vás zima zastihne:
Máte základy - keď je položená základná doska je dôležité udržiavať ju bez prebytočnej vody. Vašou úlohou bude teda len odvádzanie vlhkosti a odpratávanie snehu.
Máte hrubú stavbu bez strechy - ak ste nestihli dať dom pred zimou pod strechu, postavte aspoň dočasný krov a zakryte stavbu igelitom alebo fóliou. Zabezpečíte tak ochranu pre dažďovou vodou a snehom.
Hrubá stavba so strechou - ideálny stav na vymrznutie a na to, aby stavba mohla sadnúť. Na jar pekne preschne a budete pripravení na úpravy exteriéru. Kým prídu mrazy určite odvodnite potrubia a zazimujte prípojky. Akékoľvek jamy a nerovnosti terénu tiež zabezpečte, pretože pod snehovou perinou by s nich boli nebezpečné pasce.
Hrubá stavba s oknami - ak neplánujete žiadne zimné interiérové úpravy, je treba myslieť na pravidelné vetranie a vypustenie vody. Všetko ostatné počká do jari.

Nezabúdajte na jednu dôležitú povinnosť - ako vlastník nehnuteľnosti musíte odpratávať sneh a ľad aj keď ešte nebývate.

Predchádzajúci článok
Dvere a zárubne pre váš domov
Nasledujúci článok
S novým rokom nové akcie

Novinky, tipy a triky

keyboard_arrow_up