Jeseň v záhrade

ibv - Titulna Jesen v zahrade - Jeseň v záhrade

Čo robiť s opadaným lístím v záhrade?

Jeseň je krásne ročné obdobie, ale každý záhradkár vie, že je jedno z tých náročnejších. Úroda pozbieraná a záhradu treba pripraviť na zimný odpočinok.

Kde je lístie prospešné?

Na niektorých miestach, ako pod stromami, alebo na zeleninových záhonoch je veľmi užitočné. Ak ho zahrabeme do pôdy a prikryjeme zeminou, získame bohatý humus, ktorý rastlinám pomôže na jar vyrásť do krásy.

Z trávnika však mokré lístie radšej odstráňte. Z nedostatku svetla by vznikli nepekné hnedé škvrny a trávnik by mohol odumrieť. Skvelým pomocníkom vám budú kvalitné hrable od Fiskars-u a fúrik, ktorý vám pomôže ľahko preniesť hromady lístia.

Čo s pohrabaným lístím?

Lístie nemusíte vyhadzovať do bioodpadu, ale môžete ho recyklovať a použiť ho na kompost. Kompost si môžete zakladať voľne na pozemku, alebo si zakúpiť kompostér. Vybrať si môžete od základných kompostérov (väčšinou z plastu), až po rôzne kompostéri z ekologických materiálov, so systémom premiešavania alebo s dážďovkami. Oproti kompostovaniu „na zemi“ vám kompostér zabezpečí rýchlejšie spracovanie odpadu a manipuláciu s odpadom aj s hotovým kompostom. Odporúčame vám kompostér Durisol, ktorý ponúka ekologické riešenie spracovania biologického odpadu. Jeho výhodou je jedinečný vyprázdňovací a miešací mechanizmus, samoregulácia klímy či praktický poklop, ktorý umožňuje jednoduché dopĺňanie.

Čo patrí do kompostu?

Záhradný odpad – pokosená a vytrhaná tráva, seno, slama, burina, piliny, hlina, drevná štiepka, odrezky, vychladnutý popol (drevný) a uhlie.

Odpad z kuchyne – prefiltrovaná káva, čajové vrecúška, škrupiny z vajec, šupky zo zeleniny a ovocia (neodporúčajú sa šupky z citrusov a banánov pretože často sú chemicky ošetrené), použité papierové vreckovky, škrupiny z orechov. V malých množstvách aj zvyšky jedál.

Trus bylinožravých zvierat – nie výkaly domácich miláčikov (psov, mačiek).

Čo nepatrí do kompostu?

Mäso, zvyšky mäsa, vnútornosti, uhynuté zvieratá, trus mäsožravých zvierat, kosti, ryby.

Mliečne výrobky, kôstky z ovocia, rastliny napadnuté škodcami.
Sklo, plastové obaly, kovy, textil, porcelán.

Chemikálie a chemicky ošetrené zvyšky, lieky.

Predchádzajúci článok
Nákupy pre Vaše jesenné projekty
Nasledujúci článok
Objednajte si Vivo darček
keyboard_arrow_up