Čas, keď v záhrade padá lístie

Ako na to

Jesenný vánok sfukuje stromom lístie, ktorého je na vetvách každým dňom menej a menej, zato na zemi sa ním brodíte najskôr po členky, potom po kolená. Svet okolo spomalí svoje tempo a farby vôkol seba nestíhate spočítať. Máte chuť za sebou zavrieť záhradnú bránku a nechať všetko na prírodu? Nerobte to. Jesenná príprava sa totiž premietne do jarnej prírpavy a znednoduší vám začiatok novej sezóny v novom roku.

ibv - jesen zahrada 768x512 - Čas, keď v záhrade padá lístie

Čo teda môžete urobiť dnes a nemusíte odkladať na zajtra (či na marec)?

Upracte

Ak v záhonoch ostali zvyšky rastlín, ktoré už viac kvitnúť či rodiť nebudú, je treba ich odstrániť. Vyhnete sa tak prolémom s chorobami, škodcami a plesňami. Môžete ich vybrať a zahodiť, alebo zakopať do zeme priamo na mieste. Toto však urobte len ak ide o zdravé rastliny. Zlepšíte vzhľad svoje záhrady a zvýšite tak kvalitu pôdy, v ktorej budete budúci rok pestovať svoju úrodu.

Vytrhajte burinu

Zatočte so zelinou raz a navždy (dobre teda, na túto sezónu)! Vykopať, vyhodiť alebo rovno spáliť v jesennej vatre. Určite si nič neuľahčíte ak plevel poputuje do kompostu. Veď ako hovorí ľudová múdrosť "Zlá burina nevyhynie." Nežiadúci obyvatelia záhrady sú najčastejšie tí, ktorí kompostovanie prežijú a len by ste ich takto "presťahovali" na nové miesto. Zásadou je úplne ich vykynožiť, aby ste vy aj vaša záhrada mohli zhlboka dýchať v budúcom roku.

Pripravte pôdu

Je tu ideálne obodbie na vyživenie a ošetrenie pôdy: hnoj, kompost, kostná múčka, vápenec. Živiny takto majú dostatok času na to, aby sa začali rozkladať obohacujúc pôdu a postupne sa aktivovali. Na jar nebude treba čakať, kým pôda preschne aby ste mohli začať prvé práce v nej. Ak pôdu prekypríte teraz, zabezpečíte lepšie odvádzanie vlahy a ochránite záhradu pred extrémami počasia. Hriadky môžete na zimu aj pozakrývať. Budete tak bojovať proti vymytiu zeminy. Na začiatku jari pôdu odkryjete a prekypríte.

Strihanie trvaliek

Pri jesennom strihaní rastlín vyberte tie správne. Nie všetkým totiž táto procedúra svedčí. Niektorým to prospeje, iným menej. Sú rastliny u ktorých staré, na prvý pohľad nepotrebné, časti majú dôležité poslanie - vyživujú korunu cez zimu (napr. maliny, čučoriedky). Jesenný strih si zaslúži vaša bylinková záhrada - rozmarín, tymián, šalivia, no nepohrdne ani niektorá zelenina - špargľa, rebarbora, alebo aj černice.

Cibuľkové upratovanie

Jarná krása z cibuliek vykvitla a zaspala, pár iných kvitlo len nedávno. Čo s nimi? Vykopať, porozdeľovať, vrátiť do pôdy a zazimovať. Narcisy, tulipány aj krokusy tak budú aj v ďalšom roku vašou farebnou pýchou.

Kompost

Mikróby sa ukladajú na zimný spánok a váš letný kompost je už hotový. Dajte rastlinám výživu teraz, aby na jar krásne rástli. Miňte kompost a spravte si miesto na nový. Premýšľate, ako s kompostovaním začať, alebo ste už začali, ale hľadáte užitočné rady? Viac o tom, ako nakŕmiť vašu záhradu si môžete prečítať tu.

Mulčovacia kôra

Na jeseň je tiež správny čas na mulčovaciu kôru. Zabraňuje strate vody, erózii a chráni proti burinám. Keď udrú mrazy, ochráni aj citlivé korene, pretože pomáha regulovať teplotu a vlhkosť. Kôra okolo koreňovej zeleniny vám zabezpečí dlhšiu dostupnosť vlastnej úrody. Rozkladajúca sa mulčovacia kôra tiež priebežne dodáva čerstvý organický materiál do pôdy.

Spravte inventúru

Ako sa darilo? Ktoré rastliny nechať, ktoré vymeniť? Ak všetko šlapalo ako hodinky, viac radosti z pestovania môžete dosiahnuť pridaním plodín, ktoré dozrievajúj pred/po tých, ktoré už máte a takto maximalizujete svoju úrodu. Zapíšte si, čo pre vás fungovalo výborne a čo menej. Počasie je faktor, ktorý pod kontrolou nemáte, no všetko ostatné je vo vašich rukách. Viete priamo ovplyvniť úrodnosť pôdy, vlhkosť, aj umiestnenie jednotlivých rastlín.

Jesenná údržba

Nezabudnite ani na svojich verných pomocníkov. Na údržbu nástrojov nezostáva čas, keď je sezóna v plnom prúde, no na jeseň spomalené tempo umožní venovať sa aj im. Začnite dôkladným umytím od zeminy a nečistôt, prípadné stopy času v podobe hrdze odstránite brúsnym papierom, či drôtenou kefou. Motyky, rýle a všetky čepele naostrite a nástroje preleštite naolejovanou handrou. Takto chránite kovy pred kyslíkom z prostredia a zabezpečíte ich dlhšiu životnosť.

Predchádzajúci článok
Vápenaté hnojivo Flora Kalk
Nasledujúci článok
Dokonalý betónový efekt s Botament BO

Novinky, tipy a triky

keyboard_arrow_up