Ako sa rodí dážď

Tipy a triky

Keď nastúpia letné horúčavy, zväčša sa tešíme. Môžeme sa opaľovať, kúpať, slnko nás napĺňa energiou a radosťou. Keď je ale horúcich dní priveľa, prírode okolo nás sa to páči už menej a po čase netrpezlivo čaká na blahodárny dažďový kúpeľ.

ibv - Dazd 768x743 - Ako sa rodí dážď

Odkiaľ sa berie?

Zalovme v pamäti a pripomeňme si, ako k nám prichádza dážď. Spomínate si na kolobeh vody v prírode? Je to ten známy prírodný mechanizmus - voda spadne vo forme zrážok (dážď, sneh, krúpy) na zem; tu sa zahreje a pri zvýšenej teplote sa vyparí a ako vodná para dostane do vzduchu; z pary sa sformujú oblaky, z ktorých keď sa ochladí, alebo klesne tlak opäť začne pršať (snežiť, či padať krúpy) a vodu máme späť na zemi. A tak dokola. Skrátka kolobeh.

Toto ste možno ešte nepočuli

Na veľmi suchých a horúcich miestach poznajú aj "fantómový dážď". Počas horúčav ide o jav, ktorý tých, čo sa dažďa nevedia dočkať, nepoteší. Osviežujúce kvapky sa totiž vyparia ešte pred tým, ako sa dotknú zeme.

Vedci sa snažili vyskúmať, kedy zmokneme najmenej. Keď nás zastihne lejak je lepšie upaľovať ako o život, či pokračovať ležérnym krokom? Odpoveď nie je vôbec jednoznačná a záleží od mnohých faktorov - pomer výšky a plochy moknúceho, smer vetra a aj veľkosť dažďových kvapiek. Všeobecne však platí, že zmoknúť najmenej sa vám podarí len ak budete bežať opreteky.

Dážď má vlastnú vôňu, ktorá sa volá "petrichor". Dažďové kvapky padajúce na prašnú zem zachytia po ceste malé vzduchové bublinky, ktoré v momente dopadu kvapky na zem "vystrelia" (ako bublinky v pohári šampanského) smerom nahor a uvoľnia túto vôňu.

Dažďové kvapky nemajú tvar slzičky. V skutočnosti sa najskôr molekuly spájajú do tvaru guľôčky, ktorá následne, keď kvapka dažďa padá, mení svoj tvar. Odpor vzduchu splošťuje jej spodnú stranu a kvapka potom vyzerá ako fazuľka. Kvapka padá priemernou rýchlosťou 22 km/h a kým sa z oblaku dostane na zem trvá jej to asi 2 minúty.

Keď sa ale stane, že príde skutočné obdobie sucha a vaša záhrada to začne pociťovať, neváhajte a zastavte sa. Nájdete u nás ponuku zavlažovacích systémov, ktoré ten prírodný dážď načas plnohodnotne nahradia a vy neprídete o svoju úrodu, ani o svoju nádhernú záhradnú pýchu.

Predchádzajúci článok
Určite sa namotáte na samonavíjací stojan na hadice
Nasledujúci článok
Zvyšné nezahadzujte
keyboard_arrow_up