Zima od nôh nehrozí

Tipy a triky

Fenomén podlahového vykurovania vám určite nie je neznámy. Ktorá podlaha je ale vhodná a hodí sa práve na kombinovanie s týmto tepelným systémom a ktorú radšej vynechať ak plánujete teplo zo zeme vo svojom príbytku?

ibv - Blog Web 768x416 - Zima od nôh nehrozí

Pri rozhodovaní sa o vhodnosti typu podlahy na kombináciu s podlahovým vykurovaním sa budete určite zaujímať o jej teplené vlastnosti, ktoré majú priamy vplyv na spotrebu energie. Je treba si hneď na začiatku stanoviť, čo hrá prím: je to eknomická stránka, či estetickosť a vzhľad materiálu?

Ukazovateľom vhodnosti je tepelný odpor a to nad aj pod vykurovacím telesom. V princípe vykurovacie teleso v podlahe prenáša teplo cez materiál podlahy až na jej povrch a ďalej do miestnosti. Čím je vyšší tepelný odpor podlahy, tým viac energie je potrebné na jej ohriatie. Pre ilustárciu napríklad teplený odpor na úrovni 0,02 sa položením koberca môže zvýšiť až na 0,2 a vedie k zvýšeniu spotreby energie vynaloženej na podlahové kúrenie o 10 až 15%. Ako sú na tom jednotlivé druhy materiálov?

Laminát

Laminátová podlaha sa aj vďaka jej nenáročnej inštalácii radí medzi najpoužívanejšie typy podláh. Je trvácna, má jednoduchú údržbu a navyše je cenovo dostupná. V prípade podlahového kúrenia je dôležité zvoliť nie príliš veľkú hrúbku podlahy. S laminátom môžete kombinovať aj elektrické vykurovanie. Dôležitá je aj protihlukováí izolácia, kde v prípade použitia podlahového kúrenia vyberte materiál s vyššou tepelnou vodivosťou.

Korok

Korkové podlahy majú vysoký tepelný odpor a malú tepelnú vodivosť. Sú výborné na ochranu proti chladu, no práve kvôli svojím vlastnostiam nevhodné na podlahové vykurovanie. Sú totiž menej efektívne.

Drevo

Podlaha z dreva sa rovnako ako tá korková vyznačuje vysokým tepelným odporom. Je ju možné použiť s podlahovým vykurovaním a hoci bude o čosi nákladnejšie, pôjde o kvalitné riešenie. V prípade tejto kombinácie má byť hrúbka podlahy max. 12 mm. Netreba zabúdať, že tento prírodný materiál reaguje na zmeny teploty aj vlhkosti a spúšťať kúrenie pomaly. Najvyššia teplota podlahy v tomto prípade môže byť nastavená na 27°C. Vyberte si drevo, ktoré nie je mäkké a také, ktoré sa vyznačuje stabilitou.

Keramická dlažba

Tento typ materiálu má vysokú tepelnú vodivosť a najnižší tepelný odpor. To z nej robí skutočne ekonomicky efektívne riešenie. Keramika sa navyše rýchlo zahreje. Čo môže byť jej nevýhodou je fakt, že keď sa už v dome, či byte nekúri, táto podlaha je citeľne chladnejšia. Ak sa rozhodnete pre kombináciu keramickej dlažby a podlahového kúrenia správne si zvoľte lepidlo - hrúbka vrstvy lepidla zvyšuje tepelný odpor podlahy, takže to určite nechcete preháňať. Tiež sa odporúča použiť čo najväčšie rozmery jednotlivých dlaždíc.

Vinyl

Nízky tepelný odpor vinylovej podlahy znamená, že má výborné tepelné vlastnosti. Hrúbka je 2 - 2,5 mm, takže kúrenie je rýchle a efektívne. Potrebný je rovný podklad na ktorého dosiahnutie použijete nivelačný materiál a ten treba vybrať rouzmne tak, aby fungoval s podlahovým vykurovaním. Pri slove linoleum sa vám už viac nemusia ježiť chlpy na krku - dnes sú v predaji nové dizajny a aj imitácie dreva, kameňa, či vkusnej dlažby.

Predchádzajúci článok
Laminátová podlaha Dub Pastel
Nasledujúci článok
Strešné laty
keyboard_arrow_up