Založenie stavby bude hračka

Ako na to

Položenie prvej vrstvy tehál, alebo aj "založenie" vášho nového domu je veľmi dôležitým krokom. Správny základ nazoaj každý ďalší krok zjednoduší a verte či neverte, za dva dni potom môžu obvodové steny stáť na svojom mieste. Čo je teda kľúčové a ako odborníci odporúčajú postupovať? 

ibv - IBV blog 08 768x416 - Založenie stavby bude hračka

Ako vodná hladina

Perfektne rovná základová doska je pre zdarný štart nevyhnutnosťou. Začnete tak, že si po sebe (pred sebou?) riadne poupratujete. Základovú dosku treba dôkladne pozamenať, zbaviť prachu a kúskov stavebného odpadu. Vyzametanú dosku následne musíte po obvode napenetrovať. Penetračný náter nanesiete do šírky izolačného pásu. Ďalším krokom je odizolovanie. Nezabúdajte na to, že v izolačnom páse treba vyrezať a zaizolovať otvory na rozvody vody, odpadové rúry, plynovú prípojku, či elektrické rozvody.

Dvakrát meraj, raz stavaj

Následne si budete potrebovať presne pôdorysne vymerať čo kam patrí. Do každého budúceho rohu položte tehlu - zatiaľ nasucho, bez použitia malty. Spomeňte si na slávnu Pytagorovu vetu, ktorá vám bude nenahraditeľným pomocníkom pri nastavovaní krásnych pravých uhlov. Rohové tehly pri premeraní poposúvate presne toľko, koľko bude treba. Po plošnom rozložení nasleduje výškové zameranie. Najlepšie teda nivelačným prístrojom a latou s výškovou stupnicou. Výšku budete zameriavať vo všetkých rohoch a na obvodových stenách približne kažé 2 metre. Keď budete poznať najvyšší bod základovej dosky, viete, odkiaľ začať.

Riadok po riadku

Hrúbka základnej malty by mala byť aspoň 10 mm. Následne použijete sadu vyrovnávacích prípravkov, najlepšie niekoľko naraz, a nastavíte hrúbku základnej malty. Tú si pripravíte podľa návodu výrobcu so správnou konzistenciou a ešte omnoho ľahšie s pomocou miešacieho zariadenia. Nanesenú vrstvu malty urovnáte a uložíte prvú vrstvu tehál. Nezabúdajte na miesto pre vstupné dvere, prípadne tie, ktoré budú viesť na terasu. Postup vám uľahčí aj naviazaný špagát a pri kladení každého ďaľšieho radu budete dbať na to, aby bol vo vodováhe a so správnymi medzerami.

Vyhrňme si spolu rukávy

Ak si na založenie stavby zatiaľ netrúfate, sme tu pre vás. Využite naše služby a bývajte v novom omnoho rýchlejšie! Navyše môžete ušetriť aj pri kúpe materiálov a zapožičaní si pomocníkov na svoju stavbu. Aktuálnu akciovú ponuku nájdete tu.

Predchádzajúci článok
Osvieženie s vašou Kartou partnera
Nasledujúci článok
Je to tu! Vyberajte si zaslúžené odmeny "Nakupuj a užívaj 2019"
keyboard_arrow_up