Stavba domu bez bolehlavu

Tipy a triky

Snívate sen o vlastnom dome a nastal čas zmeniť ho na skutočnosť? Čaká vás kľukatá cesta, no vďaka našej pomoci môžete byť k novému príbytku bližšie omnoho skôr.

ibv - Blog Web 2 768x416 - Stavba domu bez bolehlavu

Profíci sú tu pre vás

Ušetríme vám čas, energiu a zbavíme vás stresu pri vybavovaní úradných záležitostí. Radi vám profesionálne pomôžeme s týmto všetkým:

🔎 Odhalíme skryté problémy - máte záujem o kúpu pozemku, no nechcete mačku vo vreci. Práve pre vás ponúkame overenie pozemku a buď budete už o chvíľu na ňom stavať, alebo ste si sa zachránili pred veľkým plytvaním času a kopcom starostí vďaka včasnému varovaniu. Hovoríte si - čo by sa už mohlo stať?!

Tak pozor, toto sú príklady sitácií, ktoré vás môžu naozaj 😡 nemilo prekvapiť:

 • v územnom pláne obce/mesta nie je schválená výstavba na uvedenom pozemku
 • k pozemku nevedie príjazdová cesta
 • na pozemku/v jeho tesnej blízkosti nie sú inžinierske siete (je možné ich priviesť, je možné zabezpečiť súhlas susedov kadiaľ siete na pozemok dostaneme)
 • cez pozemok alebo v jeho tesnej blízkosti vedie elektrický kábel RIS, vodovodné potrubie, poprípade plynové, alebo optický kábel
 • vzduchom v tesnej blízkosti alebo cez pozemok prechádza vysoké napätie alebo iné vedenie
 • pozemok je v ochrannej zóne vzdušného či zemného vedenia a nesmie sa tu nič stavať
 • pozemok zasahuje do chránenej oblasti, národného parku, národnej pamiatky
 • pozemok je v katastri, ktorý pretína letiskový kužeľ
 • pozemok má obmedzenie stavby rodinných domov tzv. "uličnou čiarou" (= rodinný dom môže stáť len v presne stanovenej línii, čo je značne obmedzujúce)
 • v bezprostrednej blízkosti pozemku je plánovaná výstavba, ktorá by mohla zhoršiť kvalitu bývania (napr. rýchlostná cesta, bytový dom atď.)

Veľa z horeuvedeného môže byť čosi, čo počujete naozaj po prvýkrát. Čo tak nechať si v tomto dôležitom kroku poradiť?

👐 Stavebné povolenie rovno do rúk - projektovú dokumentáciu máte pripravenú a čaká vás veľmi dôležitý krok - vydanie stavebného povolenia. S profesionálnou pomocou nemusíte premýšľať nad tým čo, kde, kedy, ako... Navyše platíte až za výsledok! 50% uhradíte pri odovzdaní projektovej dokumentácie a zvyšnú čiastku vždy až keď dostanete svoje právoplatné stavebné povolenie.

😳 Neviete si rady - žiadosť je zaslaná, no stále nie je niečo v úplnom poriadku. Práve teraz je vhodný moment obrátiť sa na profesionálnu pomoc na ceste k rýchlemu a efektívnemu riešeniu.

Informácií je mnoho, požiadaviek, ktoré treba poznať a splniť ešte viac. Nechať si poradiť určite nebude na škodu. Napíšte nám, radi vám vysnívaný dom priblížime na dosah:

  Ak sa do všetkého pustíte sami:
  Pozemok

  Začnime tým, kde bude dom stáť. Lokalita, veľkosť, orientácia aj občianska vybavenosť určujú jeho cenu. Vopred zistite, či budete mať na svojom novom pozemku k dispozícii inžinierske siete - pripojenie na vodu, kanalizáciu, plyn, elektrinu, telefón. Tiež je rozhodujúce, či existujú cestné komunikácie, ktoré vám umožnia prístup na pozemok.

  Financie

  Zásadná otázka, ktorú treba zodpovedať a riadne premyslieť vopred. Chcete svoj dom platiť z úspor? Alebo žiadate banku o hypotéku? Do zoznamu nákladov okrem pozemku a stavebného materiálu nezabudnite zaznačiť projekt, administratívne poplatky a čiastky za prácu tých, ktorí budú so stavbou pomáhať.

  Projekt

  Plán stavby môžete mať pripravený na mieru ak sa rozhodnete pre "svojho" projektanta. Druhou možnosťou je siahnuť po hotovej možnosti z katalógu. Musíte však rátať s tým, že katalógový projekt nemusí presne spĺňať vaše predstavy do najmenšieho detailu. Projekt musí byť v súlade s územným plánom vo vašom meste, či obci. Tomu  musí zodpovedať osadenie stavby, tvar strechy aj strešná krytina, ktorú plánujete použiť. Architekt, či projektant, s ktorým budete spolupracovať vám ochotne poradí ako ďalej.

  Úrady a povolenia

  Tu mnohí narážajú na obrovskú prekážku - administratívna záťaž spojená so stavbou nového domu je relatívne vysoká a treba byť pripravený na veľké množstvo papierovačiek. Najskôr budete podávať Žiadosť o vydanie stavebného povolenia na príslušný stavebný úrad. Nezabudnite, že k nemu sú potrebné súhlasné stanoviská mnohých inštitúcií a spoločností. Toto je ich zoznam platný pre Banskú Bystricu. Následne má úrad 60 dní na to, aby vaše stavebné povolenie vydal, alebo zamietol. Ak si netrúfate vydať sa na túto misiu sami, radi vám zabezpečíme pomoc a podporu.

  Stavba

  Za predpokladu, že svoje povolenie dostanete, môže zábava začať! Stavbu môžete realizovať svojpomocne, alebo si najať stavebnú firmu. Prvá možnosť môže byť o čosi lacnejšia, no pravdepodobne vám zaberie omnoho viac času. V prípade stavebnej firmy si overte referencie, prehliadnite minulé realizácie a porovnajte viaceré cenové ponuky. Najnižšia cena totiž nemusí znamenať najlepšiu možnosť pre vás.

  Stavebný dozor

  Ďalší dôležitý aspekt stavby domu. Stavebný dozor najskôr zaezpečí osadenie a vytýčenie stavby a potom dohliada na dodržiavanie stavebných postupov, technických noriem, zásad bezpečnosti, kontroluje kvalitu práce aj použitých materiálov. Najlepšie je, ak je to nezávislá osoba a nie je súčasťou realizačnej firmy.

  Kolaudácia

  Stavbu sa vám podarilo dotiahnuť až do konca a chcete buchnúť šampanské na oslavu? Nie tak rýchlo! Ešte potrebujete stavbu skolaudovať. Žiadosť o vydanie kolaudačného rozhodnutia podávate opäť na príslušný stavebný úrad a musí osahovať kvantum povinných príloh. Stavba musí mať dokončenú strechu, komíny, osadené okná, dvere, sfinalizované schodiská, balkóny, povrchové úpravy stien, podláh aj stropov, musia byť dokončené všetky inštalácie a prípojky, namontované umývadlá, toalety a sprchy, či vane. Ak je všetko tak, ako má byť, stavebný úrad vám vydá kolaudačné rozhodnutie, v ktorom uvedie aj účel využitia stavby. Následne si môžete svoju novostavbu zaevidovať na mestskom/obecnom úrade a dostanete novučičké súpisné čislo. Je to všetko? Nie tak celkom. V náväznosti na vydanie súpisného čísla totiž na katastrálnom úrade necháte novostavbu zapísať na príslušnú parcelu. Teraz je to všetko. Môžete otvárať!

  Pre tých, s ktorými si spoločne vyhrnieme rukávy a pustíme sa do stavby domu máme aj vernostný program plný odmien - Karta VIP. Za nákup stavebného materiálu za vernosť "zarobíte" poukazy na nákup dverí, podláh, kúpeľňového zariadenia a mnoho ďalšieho.

  Predchádzajúci článok
  Strešné laty
  Nasledujúci článok
  Akustické riešenia
  keyboard_arrow_up