Poschodová záhradka pre každého

Ako na to

ibv - poschodova zahrada 768x500 - Poschodová záhradka pre každého

 

Vertikálna záhrada je riešením pre mnohých. S ňou totiž na vypestovanie voňavých byliniek, rozkvitnutých minizáhonov, zelených dobrôt na tanier aj sladkých ovocných potešení stačí naozaj skromný kútik vonku, alebo aj vnútri. Hoc by sa na prvý pohľad nezdalo, vertikálna záhrada nie je prikrátka ani na koreňovú zeleninu. Ak je vaším hlavným cieľom ulahodiť oku a príliš sa o tú nádheru nemusieť starať, záhradka plná sukulentov môže byť pre vás tým pravým orechovým.

Kam teda?

Nová záhradka s prívlastkom "vertikálna" môže byť všelikde. Nájdete jej miesto v strmom svahu, môžete ju postaviť voľne do priestoru, či nechať visieť rovno na stene. Ak si vyberiete rastlinky nie príliš fajnové, bude sa im dariť v tradičných aj menej tradičných nádobách. Klasikou sú určite závesné kvetináče, ktoré nájdete v nekonečných variáciách farieb, vzorov a materiálov. Tí trochu tvorivejší sa môžu vyšantiť a sadiť medzi poličky, do knižnice, do paliet, plotov, debničiek alebo aj vedierok. Ak sa vám netradičnosti stále máli, ostávajú zásuvkové komody, rebríky, organizéry na topánky, odkvapové rúry, plastové fľaše a jemné sklené gule na kvety pripomínajúce vianočné ozdoby. Stačí?

Prečo ju skúsiť?

Praktickosť a výhody, to vertikáne záhrady určite majú. Najdôležitejšie je, že na tento typ záhradky postačuje naozaj málo miesta, keďže je celá usporiadaná do výšky. Ďalšou výhodou je jednoduchší zber vašej netrpezlivo očakávanej úrody. Nemusíte sa krčiť nad hriadkami, práve naopak - to, čo pestujete, máte doslova rovno pred nosom. Vertikálne usporiadanie záhrady vám tiež zjednoduší starostlivosť o ňu. Veď kríže máte len jedny. Pri polievaní šikovne využijete silu gravitácie - prepojením jednotlivých poschodí vertikálnej záhradky zabezpečíte zalievanie všetkých rastlín naraz. Plocha, ktorú záhrada zaberie oddeľuje vaše súkromie od zvedavých susedských pohľadov a chráni vás a vašich blízkych pred ostrými lúčmi slnka.

Nezabudnite

Plánujte umiestnenie vertikálnej záhrady na slnečné miesto tak, aby aj spodné časti mali lúčov dostatok. Neprežeňte to ani s výškou. Chcete predsa vedieť dočiahnuť na to, čo ste si dopestovali a musieť nosiť schodík vždy, keď máte chuť na červenú sladkú jahodu nie je dvakrát praktické. Konštrukčne pamätajte na to, že na jednom mieste v malom priestore bude veľký počet rastlín, zeminy a každé zalievanie váhu pravidelne zvýši. Potrebujete preto pevnú a odolnú štruktúru, ktorá túto váhu unesie. Ak chcete svoju záhradku na stenu budovy, zabezpečte ochranu proti vlhkosti. Mať z jednej strany kvetiny je síce krásne, no vlhké mapy v obývačke sú atraktívne už menej.

Nech vám táto inšpirácia padne na úžitok a nech sa vám vo vertikálnom záhradníčení darí! Hľadáte ďalšie nápady? Kliknutím na obrázok v úvode blogu sa dostanete na našu Pinterestovú nástenku, ktorú sme pre vás k vertikálnym záhradám nazbierali.

 

 

 

 

Predchádzajúci článok
KB BLOK: najjednoduchšie svahy s tvarovkami
Nasledujúci článok
GARDENA ClassicCut - zastrihnite okraje trávnika bleskovo rýchlo
keyboard_arrow_up