Na vlastné oči - kadiaľ uniká teplo a ako bude vyzerať váš dom

Tipy a triky

Moderné technológie nám umožňujú vidieť aj to, čo sa vidieť "nedá". Služby termovízia a vizualizácia fasády majú práve takú moc - umožňujú nám poobzerať si teplo a dokonca uvidieť aj budúcnosť.

ibv - termovizne meranie 768x512 - Na vlastné oči - kadiaľ uniká teplo a ako bude vyzerať váš dom

Dvakrát meraj...

Pre niektoré rozhoduntia, najmä tie finančne náročné, určite platí: "Dvakrát meraj a raz rež." Ak premýšľate nad zateplením vášho domu (toho rodinného, alebo aj bytového), pred vyslovením verdiktu sa určite chcete oprieť o kopec faktov. Riešením a pomocníkom pri rozhodovaní je určite termovízne meranie, alebo aj termografia. Pomôže vám na vlastné oči uvidieť, ako je na tom vaša budova - či vám teplo "preteká pomedzi prsty".

Čo a ako

Termovízne meranie sa robí termokamerou. Tá meria povrchovú teplotu objektov, na základe ktorej "vypľuje" pestrofarebný termograf. Tu poľahky uvidíte teplo - odstupňované na farebnej škále. Je to vcelku jednoduché - čím teplejšie, tým červenšie, čím studenšie tým modrejšie. Technik s termokamerou môže budovu hodnotiť z exteriéru, alebo interiéru a pozerá sa na obvodový plášť, strechu, okná a dvere. Interiérové meranie je prejsnejšie, pretože eliminuje vyplyvy prostredia. Naopak ak vonku prší, alebo je chladno, fúka vietor, či svieti slnko vonkajšie meranie tým bude ovplyvnené. Dôležitá je vzdialenosť od meraného objektu a rovnako aj citlivosť kamery. Určite si túto službu zabezpečujte u tých, ktorí používajú tú správnu technológiu (existujú totiž aj termokamery, ktoré nie sú určené na snímanie budov, ale káblov a iných objektov).

Čo sa dozviete a čo s tým

Termovízia vám sprostredkuje informáciu o tom, kde vznikajú reálne úniky tepla vo vašom dome, či byte. Identifikujete tepelné mosty (miesta, kadiaľ kvôli nedostatočnému zaizolovaniu uniká teplo) - teplo okrem predpokladaných "otváravých" miest okien a dverí môže unikať zo suterénu, z radiátorov na stenách priamo von, môže unikať cez spoje v stavebnom materiáli... Tepelné mosty, potvory, nie sú veľmi vyberavé. S pomocou termovízneho merania môžete skontrolovať zhodu vašej stavby s projektovou dokumentáciou a uistiť sa, že všetko bolo zrealizované tak, ako ste si dohodli a obsahuje to, za čo ste zaplatili. Môžete zmerať budovu pred a po realizácii zateplenia a mať jasnú predstavu o tom, ako ste si polepšili a koľko na kúrení po novom ušetríte. Termovízia pomáha odhaliť aj miesta, kde sa hromadí vlhkosť a hrozí, že tam začnú kraľovať plesne a odkryje aj neviditeľné závady, napr. prasknuté potrubie v podlahe. Dá sa ňou dokonca takto preveriť aj technický stav budovy po živelnej udalosti.

Certifikácia budov

Od 1.1.2008 je na Slovensku legislatívne rozhodnuté, že každá nová stavba, alebo významne obnovená budova musí mať svoj energetický certifikát s termovíziou. Tento certifikát je súčasťou dokumentácie, ktorú vám treba ku kolaudačnému konaniu a nie len to. Budete ho potrebovať aj ak budete svoj dom predávať novému majiteľovi, prípadne kópiu necháte aj nájomcovi ak sa rozhodnete ísť cestou prenájmu.

Keď idete do toho

Ak ste sa rozhodli, že zateplenie je to, čo vás v blízkej budúcnosti čaká a neminie, máme pre vás ďalšiu užitočnú radu. Vďaka vizualizácii fasád sa môžete vyhnúť nečakaným prekvapeniam. Fotorealistické farebné kombo takmer navlas rovnaké, ako to, čo uvidíte na vlastné oči keď oblečiete dom do nových šiat vám určite pomôže. Vizualizácie fasády tvorené pomocou počítačového programu virtuálne ohodia a vymaľujú váš dom tak, že rozhodovanie medzi pistáciovou a akvamarínovou vám pôjde jedna malina!

 

Termovízia v IBV

Vizualizácie fasády v IBV

Predchádzajúci článok
Záhradná architektúra
Nasledujúci článok
Objednajte si službu - Vizualizácia fasády
keyboard_arrow_up