Keď mobilita nie je samozrejmosťou

Tipy a triky

ibv - vozicek 768x513 - Keď mobilita nie je samozrejmosťou

 

Každý deň robíme x vecí, ktoré sú bežné, automatické a často sa nad nim ani nestíhame pozastaviť. Sú však aj takí, pre ktorých tieto každodenné momenty predstavujú poriadnu výzvu. Vžite sa do role seniora, či človeka s obmedzenou mobilitou a predstavte si návštevu kúpeľne, prípadne toalety. Že vám doposiaľ ani nenapadlo sa nad touto témou zamýšľať? Určite nie ste sami.

Ide o nezávislosť

Špeciálne úpravy v dome, byte a najmä v kúpeľni umožňujú efektívnejšie fungovanie. Zjednodušenie činností, ktoré môžu predstavovať tvrdý oriešok má priamy vplyv na kvalitu života, spokojnosť a pocit sebestačnosti. Čo teda môžete mať na zreteli v momente, keď plánujete, či meníte priestor tak, aby bol "priateľskejší"?

To, kde v rámci domu, či bytu je umiestnená kúpeľna bude prvým rozhodnutím. Zabudnite na schody a veľké vzdialenosti. V rámci zariaďovania kúpeľne (ale aj iných častí obydlia) môže byť podlaha kameňom úrazu (a to doslova). Protišmyková úprava je hlavným atribútom, na základe ktorého odporúčame robiť vaše rozhodunita. Rovnako zabezpečte aj iné povrchy proti pošmyknutiu.

Každý máme osobnú preferenciu pokiaľ ide o používanie vane alebo sprchy. Pri plánovaní sa riaďte vlastným vkusom. Dostupných produktov je v každej kategórii naozaj mnoho. Bezbariérová sprcha s odtokom priamo zabudovaným v podlahe je najpraktickejším riešením. Bez prahu a bez prekážok pre jednoduché vchádzanie a vychádzanie. Praktické sedadlo uľaví chrbtu a unaveným nohám, ručná sprcha zas pomôže lepšie dosiahnuť tam, kam treba. Ďalším pomocníkom sú madlá - záchrana pri malej strate rovnováhy, posila pri sadaní si a vstávaní a dopomoc pri dlhom státi... Existujú aj špeciálne vane uspôsobené na ľahké vchádzanie a vychádzanie. Sú vyššie a hlbšie, než tie bežné a na strane majú dvierka. Sedadlo a madlá sú opäť nevyhnutnosťou. Pre tých náročnejších sú k dispozícii aj s masážnymi tryskami pre relax a uvoľnenie. Tomu hovoríme zaslúžený malý domáci wellness.

Toaleta je tiež miestom, na ktoré sa treba pri plánovaní zamerať. S pribúdajúcim vekom môžu prichádzať aj častejšie návštevy WC a boľavé kĺby opakované vstávanie a sadanie môže zaťažovať. Preto zvoľte vyvýšené sedadlo, na steny namontujte držadlá, toaletný papier nechajte pekne v dosahu, prípadne vyberte rovno kombináciu s bidetom pre zjednodušenú hygienu.

Vodovodné kohútiky môžu byť tiež detailom, ktorý v prípadne správnej voľby bude skvelým sluhom. Pamätajte na zreteľné rozlíšenie teplej a studenej a jednoduché ovládanie.

Zmysly časom nie sú rovnako ostré, ako si ich pamätáme. Zhoršený zrak nie je zriedkavý, ale sú maličkosti, ktoré môžeme urobiť, aby sme predišli pádom či zakopnutiam. Rozsvieťte! Vypínače umiesnite premyslene na miestach, kde sú v dosahu a namontujte ich dostatok. Šmátranie po stene potme nie je príjemné asi nikomu. Zvážte pridanie osvetlenia aj v sprche a zabezpečte praktické nočné svetielka, ktoré môžu fungovať na senzor.

Tento malý sprievodca vám snáď predostrel pár nápadov a oblastí, na ktoré sa zamerať. Pozývame vás aj na osobnú návštevu a radi s vami prediskutujeme vylepšenia a dostupné možnosti podľa vašich potrieb.

 

Predchádzajúci článok
Karta zákazníka - palivové drevo pre vás výhodne
Nasledujúci článok
Vápenaté hnojivo Flora Kalk
keyboard_arrow_up