Hodovňa, či laboratórium

Tipy a triky

ibv - pivnica 768x465 - Hodovňa, či laboratórium

 

Rozhodli ste sa rozšíriť svoj domov, ale hore či do strán to z akéhokoľvek dôvodu nejde? Skúste smerom nadol! Konverzia pivničných priestorov je vaša šanca. Čo teda v tom podzemí môžete mať? Skutočne všeličo: nový priestor na hranie, domácu kanceláriu plnú pokoja, televízny brloh, úžitkový priestor, billiardové kráľovstvo, súkromnú knižnicu alebo praktickú práčovňu... Presunutie niektorej z týchto činností dolu znamená, že aj život hore sa zmení. Zrazu v kuchyni pri miešaní rezancovej nebudete stúpať na kocky lega. Napríklad.

Čo všetko teda zvážiť? V prvom rade si nechajte spraviť posudok, ktorý určí, či sa plánovaná zmena dá zrealizovať. Na čo sa teda zamerať? Zhodnoťte tieto faktory aby ste sa utvrdili v tom, či je rozhodnutie vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do rekonštrukcie to správne: veľkosť priestoru, počet miesntostí, miera vlhkosti, výška stropov, prístup a vstup, prítomnosť okien (alebo iných zdrojov svetla). Problémové bývajú najmä miesta s vysokou vlhkosťou, nízkymi stropmi a nedostatkom svetla. Konverzia môže hodnotu vašej nehnuteľnosti zvýšiť až o 30% a časovo vás "bude stáť" približne 12 až 20 týždňov.

Ak pre vás pivnica znamená miesto na uskladnenie potravín, či nápojov, čítajte ďalej.

Pivnica tak, ako ju poznáte

Vašu pivnicu môžete využívať skutočne klasicky, tak ako sa to roky robí - na skladovanie potravín, najčastejšie ovocia a zeleniny. Ide o skladovanie bez spotreby energií, ktoré vyžaduje minimálnu údržbu. Pivnicu môžete zahrnúť vo svojom pláne už keď staviate, alebo ju dodatočne pridať a nemusí to byť rovno v podzemí. Nová pivnica môže byť aj mimo domu vrastená vo svahu. Dôležité je zabezpečiť dobré prúdenie vzduchu, tmu, správnu vlhkosť a praktické police a odkladacie priestory.

Ak by ste spravili pivnicu vzduchotesnú, vaše potraviny sa rýchlo pokazia. Niektoré druhy zeleniny a ovocia počas dozrievania uvoľňujú etylén, ktorý urýchľuje zrenie a následne aj hnitie. Zlé vetranie tiež môže mať za následok privysokú vlhkosť a tvorbu plesní. Jednoduchý tip na vetranie: stačia dva otvory s priemerom 8 až 10 centimetrov - jeden z nich umiestnite hore/pod strop a druhý zas dolu k podlahe. Zvonku otvory prekryte, aby sa vám do pivnice nenasťahovali myši a máte hotovo.

Ovocie a zeleninu neskladujte spolu, pretože spomínaný etylén môže zbytočne narobiť problémy. Niektoré z potravín, ktoré uvoľňujú elylén sú: jablká, hrušky, hrozno, hríby, broskyne, slivky, paprika, paradajky a melón. Tie, ktoré sú na etylén citlivé zahŕňajú: špargľu, brokolicu, kapustu, karfiol, uhorky, zelené fazuľky, zemiaky a bataty.

Svetlo je nepriateľom skladovaného ovocia a zeleniny. Preto ak má vaša pivnica okná, najjednoduchším riešením bude ich zakryť. Nezabúdajte ani vypínať svetlo. Správna miera vlhkosti tiež ovplyvňuje kvalitu potravín a to, ako dlho vydržia. Ak je príliš sucho, ovocie a zelenina vädne. Vtedy sa inšpirovaní praktikami supermarketov nebojte navlhčiť ich rozprašovačom. Police vyberajte tak, aby ste zabezpečili prúdenie vzduchu. Rôznym produktom vyhovujú rôzne miesta na skladovanie. Napríklad taká cibuľa, cesnak a tekvica sa tešia miestu na horných policiach kde majú teplejšie a suchšie podmienky. Zemiaky zas umiestnite blízko podlahy, kde je chlad. Tam sa im bude páčiť najviac. Sledujte priebežne teplotu aj vlhkosť. Tie potraviny, ktoré potrebujú na skladovanie vyššiu vlhkosť vyskúšajte overený tip: skladujte ich vo vedrách, košoch alebo krabiciach a vrstvite ich spolu s lístím.

Vínna pivnica

Tak, ako sa v pivnici skladujú potraviny, skladujú sa tu aj nápoje. Najčastejšie víno. Vínna pivnica vyžaduje kontrolované prostredie v malom aj vo veľkom. V prípade nezabezpečenia tých správnych podmienok riskujete zlé zrenie vína.

Klíma vo vínnej pivnici je veľmi delikátna záležitosť. Ideálna teplota je 13°C. Ak bude teplota vyššia, reakcia sa urýchli - ak je príliš teplo víno zreje prirýchlo. Nízke teploty naopak zrenie spomalia. Dôležitá je najmä teplotná stálosť. Zmeny teplôt totiž spôsobujú zväčšovanie a zmenšovanie korku, ktorý nie je 100% vzduchotesný a ak sa do fliaš dostane priveľa vzduchu môže zničiť vaše víno. Vlhkosť je dôležitá aj na to, aby sa korok nevysušil. Ideálna je v 57%, vhodné je udržiavať ju v rozmedzí od 50% do 70%. Ak je vlhkosť príliš vysoká, môže sa na korku vytvoriť pleseň a zničiť vineta.

Čo sú teda hlavné atribúty správnej vínnej pivnice? Izolácia, chladenie a zvlhčovač vzduchu. Ak sa nechcete zaoberať nastavovaním tých správnych podmienok, viete kúpiť aj komplexné riešenie - hotový "vínny kút", kde je správna teplota aj vlhkosť regulovaná automatizovane. Vybavené.

Ak si chcete zriadiť vlastnú hodovňu myslite na všetky detaily. Okrem priestoru na skladovanie vína (hotové, alebo pre vás na mieru) a moku samotného siahnite po krásnom drevenom stole a pohodlnom sedení. Pripravte si všetko potrebné na servírovanie vína, aby ste nemuseli nikam chodiť. Ak vám lahodí historický vzhľad docielite ho použitím kameňa na podlahe a stenách, pridaním masívneho lustra, inštaláciou zaujímavých obrazov a doplnením mäkkého svetla sviečok. Pevné dvere a žiadne okná. Nezabudnite na bezpečnosť. Nepozvaní hostia do hodovne nepatria.

 

Predchádzajúci článok
Vyhrajte v našej Facebookovej súťaži!
Nasledujúci článok
Skladujte "slnečné lúče vo fľaši" štýlovo s Wine blokom

Novinky, tipy a triky

keyboard_arrow_up