Plot, ktorý dýcha

Ako na to

Horúce letné dni sa skracujú, mamičky nakupujú zošity pre ratolesti vracajúce sa do školy, svoj záhradný gril vyťahujete stále menej a menej, listy sa farbia dožlta a spŕchne už oveľa častejšie. Pomaly prichádza čas, kedy sa budete môcť záhrade venovať o čosi viac.

ibv - Zivy plog 768x512 - Plot, ktorý dýcha

 

Živý. Taký plot môžete mať. Nádherný, plný farieb a ruchu, či dokonca občerstvenia pre štvornohých aj dvojnohých. Platí, že pre zaručený pestovateľský úspech je vždy treba kombinovať vhodnú rastlinu a to správne miesto. Dostupných možností v ponuke živých plotov je neprekvapivo opäť obrovské množstvo. Dôležité je, čo je prioritou práve pre vás.

Nespočetné alternatívy

  • Rýchlorastúce - základnou požiadavkou tu je vedieť vypestovať čo najvyšší plot v čo najkratšom čase. Je to tiež možnosť, ktorá poteší váš rozpočet. Keďže rastliny sú rýchlorastúce, nie je treba vždy vyberať tie najvyššie pri ich kúpe. Veď ony dorastú aj samé. Pre vašu predstavu o rýchlosti, ktorou viete takýto nový plot vypestovať  - rastliny narastú od 40 až do 60 cm za rok.
  • Vždyzelené - nedajte sa pomýliť, nejde len o stromy. Vždyzelené byvajú aj iné rastliny a kríky vhodné ako súčasť živého plota, ktorý chráni proti zvedavým okoloidúcim a slúži aj ako vetrolam tam, kde je ho treba. Vždyzelené rastliny majú zelené listy počas všetkých štyroch ročných období. Samozrejme, o svoje "šaty" aj tieto rastliny prichádzajú, no strácajú ich pomalšie, než tie opadavé a zároveň im nové lístie priebežne dorastá.
  • Hotové - takto pripravený živý plot stačí zasadiť do zeme. Ide o živé ploty rovnakej výšky, ktoré boli pravidelne strihané a tvarované a je možné ich vysádzať kedykoľvek. Keďže boli spolu pestované a prerezávané, tvoria jednotný celok - živý plot, ktorý by ste vo svojej záhrade museli pestovať 2 až 5 rokov. Rastliny sú spolu previazané a majú riadne vyvinutý koreňový systém. Je teda veľký predpoklad, že po správnom zasadení budú okamžite vašou pýchou. Pozor na peňaženku, cena týchto "instantných" živých plotov totiž odráža fakt, že sa o ne miesto vás päť rokov niekto s láskou staral.
  • Bylinkové - nízke živé ploty môžu byť aj bylinkové. Do kuchyne pre vôňu a chuť, do vázy pre potešenie a na okrasu, či ako z prírodnej lekárne na zbavenie sa neduhov - to všetko môže byť z vášho plôtika. Šalvia, kocúrnik aj levanduľa sú rastliny, po ktorých sa v tomto prípade oplatí siahať.
  • V rozkvete - krásu živého plota môže podčiarknuť ťarcha rozvoniavajúcich kvetov. Ak túžite po tom, aby váš plot okrem "plotenia" tešil ako kytica kvetov, potom skúste dulovec, vajgelu, zlatovku, tavoľník, pajazmín, orgován, ibištek, či kériu. Kombinovať ich môžete tak, aby ste sa mohli kochať ich kvetinovou krásou takmer počas celého roka - od prvých jarných lúčov až do posledného jesenného západu slnka.

Bobuľové

Ďalšou možnosťou sú rastliny, ktoré majú plody. Keď príde jeseň, zvýši sa vlhkosť, všetko okolo sa mení: opadávajú listy, dozrievajú plody a u vás môže trochu posmutnenú záhradu rozveseľovať práve plotová úroda. Výber rastlín, ktoré majú plody umožňuje aj ich rozširovanie do voľnej prírody. Poskytujú cennú potravu vtákom (a iným zvieratám, či hmyzu), ktoré zjedia bobule a následne semiačka v truse prepravia na nové miesta. Môžete použiť hlohyňu šarlátovú, cezmínu ostroistú (áno, o materiál na vianočné aranžmány budete mať postarané pekne vopred), alebo jarabinu vtáčiu. Na zahodenie určite nie je ani vlastná dobrota z plota. Plody, ktoré môžu jesť nielen okrídlení návštevníci, ale pochutia si na nich aj ľudia. Môžete vsadiť na trnku ubyčajnú, šípovú ružu, bazu, hloh obyčajný, muchovník, jarabinu čiernu (aróniu), alebo rakytník.

Smelo teda do toho! Pre radu, či nástroje zabehnite k nám a my sľubujeme, že vysadenie dýchajúceho plota, ktorý skrášli vašu záhradu, určite neoľutujete.

 

Predchádzajúci článok
GARDENA ClassicCut - zastrihnite okraje trávnika bleskovo rýchlo
Nasledujúci článok
Druhé kolo NAKUPUJ A UŽÍVAJ je už tu!

Novinky, tipy a triky

keyboard_arrow_up